xanthi  panthrakikos  mgs  orestiada  komotini  aspida  kiklopes  faros Nikh Alexandroupolis  M.G.S. A.E. Enosi Komotinis Logo

Ήττα της Ξάνθης σε ματς – θρίλερ στα Περιβόλια

Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά μέχρι στιγμής ματς του πρωταθλήματος, ο Πλατανιάς επικράτησε εντός έδρας της Ξάνθης με 3-2, χάρη σε δύο γκολ του Ντοέ στο 84' και το 91' και ενώ στο ενδιάμεσο είχε καταφέρει να ισοφαρίσει ο Βασιλακάκης για τους Θρακιώτες, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με εννέα παίκτες.

Κομβικής σημασίας φάση για την εξέλιξη του ματς ήταν εκείνη του 39ου λεπτού, όταν ο Μαριν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη μετά από αψιμαχία εκτός φάσεως με τον Μαρτσάκη, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Μέχρι εκείνο το σημείο η Ξάνθη είχε καταφέρει να ελέγξει τον ρυθμό και να προηγηθεί με 0-1 χάρη σε ένα εξαιρετικό σουτ του Γκλέισον στο 11' που ήρθε πάντως κόντρα στην ροή της αναμέτργησης, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ο Πλατανιάς ήταν πιο κινητικός και προσπάθησε πιο δυναμικά, έστω και χωρίς επιτυχία, να βρει τους διαδρόμους προς την εστία της Ξάνθης.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε καταστροφικά για τους Θρακιώτες, αφού με την έναρξη της επανάληψης ο Πλατανιάς κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, με το αυτογκόλ του Γκλέισον, του παίκτη δηλαδή που είχε ανοίξει το σκορ! Οι Κρητικοί, εκμεταλλευόμενοι και το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, «έκλεισαν» στην συνέχεια την Skoda στο μισό γήπεδο, με τον Τζανή στο 62' να αστοχεί εξ επαφής. Αρκετοί είχαν αρχίσει να πιστεύουν ότι ενδεχομένως και να τσιμπούσε τον βαθμό στο... προπονητικό του ντεμπούτο ο Γιάννης Παπαδημητρίου ως υπηρεσιακός τεχνικός (στην θέση του τραυματισθέντα Δανιήλ που είχε πιο πριν αναλάβει επίσης ως υπηρεσιακός στην θέση του παραιτηθέντος Μαρίνου Ουζουνίδη). Αν συνέβαινε αυτό, φυσικά θα επρόκειτο υπό τις συνθήκες που διαμορφώθηκαν στον αγώνα μεγάλη επιτυχία. Ωστόσο όσοι έκαναν αυτές τις σκέψεις, λογάριαζαν χωρίς να έχουν υπολογίσει τα πράγματα και τα θαύματα που συνέβησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Η ασφυκτική πίεση του Πλατανιά έπιασε... τόπο στο 84ο λεπτό με τον Ντοέ, ο οποίος με το κεφάλι πέτυχε το πολυπόθητο δεύτερο τέρμα και έβαλε μπροστά στο σκορ τους «νεοφώτιστους». Σαν να μην έφτανε αυτό για την Ξάνθη, έχασε και τον Γκλέισον που τραυματίστηκε με αποτέλεσμα να μείνει με εννέα παίκτες στον αγωνιστικό χώρο. Όλα έδειχαν ότι θα επέστρεφε με σκυμμένο κεφάλι, αλλά τελικά όλο αυτό δεν εμπόδισαν την ομάδα της Θράκης να σκοράρει στο 89' με τον Βασιλακάκη και να αγκαλιάσει τον βαθμό της ισοπαλίας. Αλλά ποτέ ένας αγώνας δεν λήγει στο 89'. Ούτε καν στο 90'. Έτσι, ο Ντόε που αποδείχθηκε ότι δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη, με νέα κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, έκανε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων το 3-2 και χάρισε στους γηπεδούχους την πρώτη τους εντός έδρας νίκη στην Σούπερ Λίγκα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Ξάνθη έμεινε στους πέντε βαθμούς μετά από τις πέντε πρώτες αγωνιστικές και θα περιμένει τώρα να υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό την επόμενη αγωνιστική, σε ένα ματς κομβικής σημασίας και για την ομάδα του τριφυλλιού, που την ίδια ώρα έμενε στο 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ και βρίσκεται στην βαθμολογία έναν πόντο κάτω από την Skoda!

Διαιτητής: Γεράσιμος Ντίτσιος (Πρέβεζας)
Βοηθοί: Μαγιάννης Χρήστος (Άρτας), Ιωάννης Κοντίζας (Πειραιά)

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κηπουρός, Αργυρόπουλος, Ντόε, Τζανής, Αγκιλέρα, Κάλαϊτζιτς (78' Γιακουμάκης), Ουκάρ (46' Γκονσάλες), Μαρτσάκης, Ουντότζι, Αναστασάκος (87' Μιρτσέτα).
SKODA ΞΑΝΘΗ (Γιάννης Παπαδημητρίου): Βιβιανί, Μπέρτος, Βάλλας, Γκλέισον, Μπαξεβανίδης, Ντάνι, Βασιλακάκης, Ράνος (42' Πλατέλλας), Μαρίν, Μαρσελίνιο (76' Φλίσκας), Μαρκόφσκι (61' Μάνταλος).