xanthi  panthrakikos  mgs  orestiada  komotini  aspida  kiklopes  faros Nikh Alexandroupolis  M.G.S. A.E. Enosi Komotinis Logo

Αλώθηκε το «κάστρο» της Κομοτηνής

Σε ένα ματς όπου το τελικό αποτέλεσμα είναι μάλλον «μαγική εικόνα», η Βέροια πήρε σπουδαίο «διπλό» στην έδρα του Πανθρακικού με σκορ 1-0 και έβαλε τέλος στο αήττητο των Κομοτηναίων που κρατούσε από τον Μάρτιο του 2011. Η «Βασίλισσα του Βορρά», αφού άντεξε στα... πυρά των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο,

έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα των Θρακιωτών έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακά τους Λόπεζ και χρυσό σκόρερ τον Νίκο Καλτσά, που αποτέλεσε την χρυσή αλλαγή του Νίκου Καρύδα στο ημίζρονο.

Το χρονόμετρο έδειχνε το 51ο λεπτό του αγώνα. Έξι λεπτά νωρίτερα, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Καλτσάς είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, στην θέση του Μορένο. Αυτός ο παίκτης λοιπόν έμελλε κόντρα στην ροή του αγώνα να ανοίξει το σκορ αφού πρώτα δέχτηκε την κατάλληλη στιγμή την πάσα από τον Ολαϊτάν, που ξεχύθηκε σε μια υποδειγματική αντεπίθεση και εκμεταλλεύθηκε με τον πιο άψογο τρόπο τους κενούς χώρους που υπήρχαν. Ήταν η ψυχρολουσία για την ομάδα της Κομοτηνής, που έκανε τουλάχιστον ένα τέταρτο να συνέλθει και ουσιαστικά έβγαλε ελάχιστες φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο για να ισοφαρίσει, με χαρακτηριστικότερη ευκαιρία για το 1-1 το τετατέτ του Κυβελίδη με τον Λόπεζ στο 83' που έβγαλε νικήτή τον δεύτερο, κορυφαίο της αναμέτρησης.

Κι όμως, τίποτα δεν έδειχνε ότι θα υπήρχε αυτή η εξέλιξη όταν ο διαιτητής Δασκαλόπουλος του Συνδέσμου Κορίνθου σφύριζε το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Σε αυτό ο Πανθρακικός ήταν εμφανώς ανώτερος, έφτανε με ευκολία στην εστία της Βέροιας και έχασε με το... τσουβάλι κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξει εκείνος πρώτος το σκορ. Χαρακτηριστικότερες στιγμές η εξ επαφής κεφαλιά του Λαδάκη στο 11' την οποία έδιωξε σε κόρνερ ο Λόπες και η απόκρουση στο σουτ του Λουσέρο στο 40', καθώς ο πορτιέρο της «βασίλισσας του Βορρά» επενέβη και έσωσε την εστία του όποτε χρειάστηκε. Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι σε όλο αυτό το διάστημα πρόσεχαν τα νώτα τους και είχαν... ανεμική επιθετική παρουσία, αφού πέρα από κάποια μακρινά σουτ και μια κεφαλιά του Καφέ στο 39', δεν είχαν καταφέρει να δημιουργήσουν κάποια καλή φάση στα καρέ του Αντίλοβιτς.

Υπάρχει ένας άγραφος νόμος, όμως, στο ποδόσφαιρο, που λέει ότι όποιος χάνει τις πολλές ευκαιρίες στο τέλος δέχεται το γκολ. Αυτό συνέβη λοιπόν και στο ΔΑΚ Κομοτηνής, με αποτέλεσμα το τέλος του αγώνα να βρίσκει τους περίπου τριάντα οπαδούς των «μακεδόνων» που είχαν καταλάβει το ένα πέταλο και στο μεγαλύτερο μέρος του ενενηντάλεπτου σκέπαζαν με τις φωνές και τα τραγούδια τους εκείνες των 1.500 φιλάθλων του Πανθρακικού (!), να πανηγυρίζουν μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη σε μια αλώβητη επί των ημερών του Σάββα Παντελίδη στον πάγκο του Πανθρακικού έδρα. Η ομάδα της Κομοτηνής έμεινε έτσι έχοντας στο «σακούλι» της βαθμολογίας της μόνο τους τρεις βαθμούς της νίκης επί του Παναθηναϊκού, με αποτέλεσμα το ματς της επόμενης αγωνιστικής στην Λιβαδειά να αποκτά ξεχωριστή σημασία.

Διαιτητής: Γιώργος Δασκαλόπουλος
Βοηθοί: Μιχαήλ Καρσιώτης, Δήμος Αναστόπουλος
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Παντελίδης): Αντίλοβιτς, Σκλιοπίδης, Σαρακατσάνος, Σερφά, Χρήστου (82' Κοντογουλίδης), Λουσέρο, Μουνάφο (71' Μίνγκας), Λαδάκης, Μπαϊκαρά (53' Κυβελίδης), Βαϊρουά, Παπαδόπουλος
ΒΕΡΟΙΑ (Καρύδας): Λόπες, Γεωργέας, Καλί, Ορέστες, Γεωργιάδης, Μπάργκαν (67' Μπελόν), Καλογέρης, Καφές (83' Βεργώνης), Μορένο (46' Καλτσάς), Κόστλι, Ολαϊτάν