JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 63
xanthi  panthrakikos  mgs  orestiada  komotini  aspida  kiklopes  faros Nikh Alexandroupolis  M.G.S. A.E. Enosi Komotinis Logo

Εκτός τετράδας η Εθνική μας

• Γράφτηκε από
  • Κατηγορία Βόλεϊ

Την ήττα γνώρισε η Εθνική παίδων από την αντίστοιχη της Βουλγαρίας με 3-1 σετ και έτσι έμεινε εκτός τετράδας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Άγκυρα. Πλέον, στόχος του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος είναι η κατάληψη της πέμπτης ή της έκτης θέσης που θα του δώσει και απευθείας το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, μια εξίσου μεγάλη επιτυχία.

Ο προπονητής μας Μάκης Δημητριάδης ξεκίνησε τον αγώνα στο βασικό σχήμα με τους Κοκκινάκη, Κουμεντάκη ακραίους, Λιόντα πασαδόρο, Δαλακούρα διαγώνιο, Χριστόφα, Στίνγκα κεντρικούς και Ζήση λίμπερο. Στο αγωνιστικό κομμάτι η Εθνική δεν είχε την ίδια φρεσκάδα με το ματς κόντρα στην Σερβία, ενώ οι Βούλγαροι φάνηκε να θέλουν περισσότερο τη νίκη. «Κλειδί» της νίκης τους ήταν οι κεντρικοί Γκεοργκίεφ και Νένκοφ, που η Ελλάδα δεν μπόρεσε να τους σταματήσει, ούτε σε άμυνα, ούτε στην επίθεση. Πέτυχαν μαζί 27 πόντους (ένα σετ και κάτι), είχαν 8 μπλοκ και ειδικά ο πρώτος 85% στην επίθεση! Η Βουλγαρία έπαιξε εξαιρετική άμυνα, ενώ η Εθνική ουσιαστικά εκτός της καλή εμφάνιση του 2ου σετ, σε όλο το υπόλοιπο ματς είχε ξεσπάσματα που σε αυτό το επίπεδο δεν αρκούν για να νικήσεις.

Πάντως, ο όμιλος της εθνικής μας ήταν πραγματικά αμφίρροπος αφού μέχρι και την τελευταία στιγμή τα πάντα ήταν ανοιχτά και τέσσερις ομάδες διεκδικούσαν την είσοδο στα μετάλλια.

Τα σετ: 23-25 (0-1), 25-14 (1-1), 20-25 (1-2), 20-25 (1-3)

ΕΛΛΑΔΑ (Μάκης Δημητριάδης): Δαλακούρας 12 (10/24, 2 μπλοκ), Κοκκινάκης 14 (12/23, 2 μπλοκ, 71%-50%), Λιόντας, Στίνγκας 13 (6/12, 7 μπλοκ), Χριστόφας 9 (7/9, 1 άσο, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (15/36, 3 μπλοκ, 85%-70%), Ζήσης (λ, 65%-35%)/ Σκαρλατίδης 1 (1 άσο), Πρωτοψάλτης 2 (1/2, 1 μπλοκ, 67%-67%), Τζιουμάκας 3 (3/10), Κωνσταντινίδης, Μαδούρας.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Βίκτορ Καραγκιοζόφ): Μπαύρεφ 11 (10/25, 1 μπλοκ), Σεγκάνοφ 3 (1/1, 2 μπλοκ), Βελίτσκοφ 11 (10/27, 57%-50%), Μαρίνκοφ 14 (13/29, 1 μπλοκ, 62%-38%), Νένκοφ 13 (6/13, 1 άσο, 6 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 14 (12/14, 2 μπλοκ), Ντράμοφ (λ, 58%-25%)/ Ιβάνοφ, Ιλιεφ, Τοπάλοφ.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: LIVE: ΠΑΟΚ - ΑΟ Ορεστιάδας 3-0 »